Uudised

Tallinna Kopli Ametikooli õpilased Erasmus+ õpirändega Rootsi koolis Sätergläntanis 19. aprill TAKAInfo

17.-28. aprill viibivad Tallinna Kopli Ametikooli õpilased Rootsis Insjönis Sätergläntani koolis eriala praktikal.


Tutvuti kohaliku kooliga, mis on spetsialiseerunud traditsioonilisele käsitööle. Meie õpilased puutöö, tekstiilkäsitöö ja sepa erialalt on omandamas uusi erialaseid teadmisi.

Rootsi õppereisi raames sai tekstiilkäsitöö suund uurida kooli raamatukogus kohalolevaid museaale - mustreid ja tehnikaid. Tekstiilkäsitöö õpilane tutvustas suka- ja sõbrapaela punumist, mida kohalikud varem teinud ei olnud. Käsitöölised said proovida kohalikke kirivöö kudumise telgi, vesteldi lõnga tegemise ja värvimise teemadel ning rahvarõiva ja rahvuslike rõivaste tegijatega. Võrreldi omavahel meie ja nende pilutikandeid ning jagati oma tikkimise kogemusi. Prooviti villa ketramist ja tehti Rootsis traditsioonilist kinda äärt ehk kavel frans. Vaadati ka erinevaid vanu kangastelgi.

Puukäsitöölised õppisid kohaliku õpetaja käest põnevaid mustreid, saeteritust, erinevaid viise, kuidas nuge ja ümarpeitleid nende kombel teritada, harjutasid uusi lõiketehnikaid ja meisterdati karusamblast luud. Kopli Ametikooli õpetajad tegid koos õpilastega esitlusi, kuidas ja mismoodi meil rahvuslik puutöö välja näeb; kuidas meil rahvuslikku käsitööd tehakse ja mis sepanduses toimub.

Sepa õpetaja Edvards õpetas kohalikele uusi võtteid ja sepapoiss hakkas nuga valmistama. Sepapoisil oli valmimas damaskuse terasest nuga, mille sepistamine võtab omajagu aega.

Õpirändel uute teadmiste ja oskuste omandamisel tuleb vahepeal puhata ka, et see kõik kinnistuks. Kõige parem on seda teha uusi kohti avastades. Külastati kohalikke vaatamisväärsusi nagu Dalarna puidust hobuse firmat, kus osalised said ise kätt proovida hobuse värvimises ja tutvuti kultuuriga Dalarna muuseumis.

Käidi maa all Faluni kaevanduses, et näha kuidas vanasti vaske ja muid väärismetalle kaevandati. Enne äratulekut külastati muuseumit Rättvikis, Leksandi kooli ja Clas Ohlsoni muuseumi.

Uusi teadmisi ja kogemusi on palju, mida teistega jagada. 

Tutvuti kohaliku kooliga, mis on spetsialiseerunud traditsioonilisele käsitööle. Meie õpilased puutöö, tekstiilkäsitöö ja sepa erialalt on omandamas uusi erialaseid teadmisi.

Rootsi õppereisi raames sai tekstiilkäsitöö suund uurida kooli raamatukogus kohalolevaid museaale - mustreid ja tehnikaid. Tekstiilkäsitöö õpilane tutvustas suka- ja sõbrapaela punumist, mida kohalikud varem teinud ei olnud. Käsitöölised said proovida kohalikke kirivöö kudumise telgi, vesteldi lõnga tegemise ja värvimise teemadel ning rahvarõiva ja rahvuslike rõivaste tegijatega. Võrreldi omavahel meie ja nende pilutikandeid ning jagati oma tikkimise kogemusi. Prooviti villa ketramist ja tehti Rootsis traditsioonilist kinda äärt ehk kavel frans. Vaadati ka erinevaid vanu kangastelgi.


Puukäsitöölised õppisid kohaliku õpetaja käest põnevaid mustreid, saeteritust, erinevaid viise, kuidas nuge ja ümarpeitleid nende kombel teritada, harjutasid uusi lõiketehnikaid ja meisterdati karusamblast luud. Kopli Ametikooli õpetajad tegid koos õpilastega esitlusi, kuidas ja mismoodi meil rahvuslik puutöö välja näeb; kuidas meil rahvuslikku käsitööd tehakse ja mis sepanduses toimub.

Sepa õpetaja Edvards õpetas kohalikele uusi võtteid ja sepapoiss hakkas nuga valmistama. Sepapoisil oli valmimas damaskuse terasest nuga, mille sepistamine võtab omajagu aega.

Õpirändel uute teadmiste ja oskuste omandamisel tuleb vahepeal puhata ka, et see kõik kinnistuks. Kõige parem on seda teha uusi kohti avastades. Külastati kohalikke vaatamisväärsusi nagu Dalarna puidust hobuse firmat, kus osalised said ise kätt proovida hobuse värvimises ja tutvuti kultuuriga Dalarna muuseumis.

Käidi maa all Faluni kaevanduses, et näha kuidas vanasti vaske ja muid väärismetalle kaevandati. Enne äratulekut külastati muuseumit Rättvikis, Leksandi kooli ja Clas Ohlsoni muuseumi.

Uusi teadmisi ja kogemusi on palju, mida teistega jagada.